2008-12-30
Det händer mycket i city just nu!
Saker och ting behöver förändras och så även med byggnader och stadsdelar. Det gråa och trista västra cityområdet börjar ändra färg och skepnad. Det har tillkommit flera intressanta tillskott, inte minst Clarion Hotel Sign och Kungsbron 2 där vi har arbetat med mycket omfattande entreprenader.
Och nu senast i raden står Kungsbrohuset.
Kungsbrohuset är det nya miljösmarta huset i stadsdelen Västra City, Stockholm. I december förra året påbörjades rivningen av fastigheten Klarabergsviadukten 78. Jernhusen som äger fastigheten marknadsför den som en av världens mest miljösmarta byggnader. Byggnaden värms upp med överskottsenergi från T-centralen och dess stora moderna glasfönster släpper in värmen på sommaren och håller den kvar på vintern. Inte bara miljövänligt utan ljust och bra för arbetsmiljön.
Byggnaden är en spjutspetsbyggnad med ytor från ca 600 till 2400 m² per plan och planeras att bli det första huset som certifieras med tre olika miljöklassningssystem.
1. Green Building, 2. P-märkning och 3. det nya svenska Miljöklassat Hus som är minst lika omfattande som de två första tillsammans.
Kungsbrohuset har alla miljösmarta lösningar som näst intill halverar energiförbrukningen jämfört med vad Boverkets regler tillåter.
Vår utmaning i detta projekt var att tillsammans med arkitekterna hitta en lösning och konstruktion av glaspartierna på fasaden som håller Kunsbrohusets certifiering. Huset som delvis ska värmas upp med överskottsvärme från ca.250 000 människor som varje dag besöker Centralstationen och maximalt med dagsljus även på vintern medan energiåtgången för att kyla huset på sommaren minimeras. Lösningen är av den anledningen mycket komplex för att ge detta en maximal energieffektivitet.
http://www.kungsbrohuset.se